Текущее время: 19 янв 2020, 02:40

Часовой пояс: UTC + 3 часа

Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 47 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Re: Джоанни Рошетт
СообщениеДобавлено: 27 июн 2010, 14:04 
Министр-Администратор

http://www.sports.ru/others/figure-skat ... 53153.html

Джоанни Рошетт: «Надеюсь, у меня будет шанс познакомиться с Рафаэлем Надалем»

Канадская фигуристка Джоанни Рошетт номинирована на ESPY award в категории «Лучший момент». Напомним, что на Олимпийских играх-2010 в Ванкувере 24-летняя спортсменка выиграла бронзовую медаль через несколько дней после смерти матери.
«Это большая честь для меня. Я была очень удивлена. Ожидаю, что на торжественную церемонию прийдут все кандидаты. Я большая поклонница Рафаэля Надаля. Надеюсь, что и он посетит это мероприятие, и у меня будет шанс встретиться с ним. Рада, что Эван Лайсайчек тоже там будет. По крайнем мере, там будет кто-то, с кем я знакома», – приводит слова Рошетт Ice Network.
До октября канадская фигуриста примет участие в нескольких шоу. Рошетт также приглашена на ужин с супругами глав государств, приехавших в Торонто на саммит лидеров стран «большой двадцатки» – G20.
Церемония вручения премии состоится 14 июля 2010 года.

СообщениеДобавлено: 15 авг 2010, 18:31 

Материал на англ. Рошетт в свое время пришлось провести лазерную коррекцию зрения, чтобы не носить линзы. *...* Сейчас она стала рекламным лицом для такой медицинской клиники. В статье интервью Джоанни об этом.

http://www.news-medical.net/news/201008 ... ision.aspx

Canadian Olympic figure skater's struggle with clear vision

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 27 окт 2010, 00:09 

На англ. материал с интервью Рошетт:

Time slowly mends Rochette's wounds

http://www.theglobeandmail.com/sports/m ... cle1770132

--
Небольшие цитаты оттуда на русском:

Джоанни Рошетт: «Я все еще ношу траур»

http://www.sports.ru/others/figure-skat ... 10996.html

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 03 дек 2010, 23:58 

Джоанни не будет принимать участие в чемпионате Канады по фигурному катанию, но не думает оставлять любительский статус. Еще она занята участием в благотворительности по проблемам болезней сердца - очень положительное начинание.

Оригинал на английском

Рошетт не будет принимать участие в чемпионате Канады

Она занята в телевизионными показами и публичными выступлениями.
Оттава, - Бронзовая призерка Олимпиады 2010 года сохраняет вопрос открытым, но решила не выступать в соревнованиях в предстоящем чемпионате Канады по фигурному катанию в городе Виктория 21-23 января 2010 года. Рошетт (24 года) этой осенью была занята участием в программах телевизионных шоу по фигурному катанию, гастролированием и проведением нескольких публичных выступлений.

"Я так рада тому, что после Олимпиады у меня появилась возможность выступить в таком количестве ледовых шоу. Мне очень нравится кататься для моих поклонников в таком количестве разных городов и стран. Я собираюсь выступить в предстоящих шоу в Японии, Германии, Италии, в США и Канаде", - говорит Рошетт.
| +
Последний раз она соревновалась в октябре на "Japan Open", выиграв соревнование среди девушек, и приняла решение выступить в ледовых шоу до завершения этого сезона.

Довольная тем, что фигурное катание осталось таким же популярным со времени проведения Олимпийских Игр, Рошетт все еще охвачена соревновательным духом. "Я люблю фигурное катание и оно является частью меня, и мне нравится адреналин, который привносят в мою жизнь соревнования. Я принимала участие в соревнованиях на "Japan Open" в начале этого сезона и ощутила, что это естественно - соревноваться, хоть я и не соревновалась после Олимпиады".

Рошетт не торопится принимать решение насчет своего статуса любителя. "Я надеюсь поддерживать этот соревновательный дух, хоть я и занимаюсь больше шоу сейчас, и я действительно хочу сохранить соревновательность в сфере фигурного катания. В будущем я отведу время на то, чтобы принять решение насчет соревнований и я намереваюсь сохранить свой любительский статус".

Шестикратная чемпионка Канады, серебряная призерка чемпионата мира 2009 года и бронзовая призерка Олимпиады 2010 года также посвятила время тому, чтобы через проводимую кампанию "Iheartmom" помогать женщинам опознавать и предотвращать болезни сердца. Также она помогала создавать дизайн специального кулона сердца. Он был представлен в большом количестве в магазинах и в интернете, доход от продажи которого идет на поддержку задачи Института сердца Университета Оттавы, чтобы повлиять на отношение и осознание женщинами болезней сердца и увеличить объем денежного фонда для научных исследований и лечения.

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 24 фев 2011, 17:23 

В честь того, что прошел год со времени проведения Олимпиады в Ванкувере, была пресс-конференция с Рошетт. <__ Цитаты на англ.
http://www.theprovince.com/sports/Joann ... story.html

Joannie not closing the door on Sochi

Still coping with grief over her mom, but thinking ahead

By Terry Bell, The Province February 24, 2011 2:07 AM
Joannie Rochette acknowledges the audience before receiving her Olympic medal.
It's been a year now since figure skater Joannie Rochette competed at the 2010 Olympics in Vancouver.

A year since she overcame all the turmoil, all the heartbreak, all the confusion and somehow managed to win a bronze medal just four days after her mom, Therese, had died of a heart attack.

"It's so weird that it's already one year ago because to me it feels like the Olympics just happened," the 25-year-old from Ile Dupas, Que., said Wednesday on a Chat With Champions conference call organized by the Canadian Olympic Committee.
| +
"It was definitely a very emotional experience and it is linked to me forever. Every time I look at my medal it has a lot of different meanings. It was a very powerful competition for me. The results of it will have an impact on me for the rest of my life."

Rochette, Canada's flag bearer at the 2010 Closing Ceremonies, has been busy over these past 12 months. She finished her CEGEP in Montreal last fall. She has launched the iheartmom campaign in conjunction with the University of Ottawa Heart Institute to raise money for research.

And although she thought about competing on the Grand Prix circuit this season, she decided instead to tour the world with the ice shows, mainly Stars on Ice.

She's done speaking engagements. In June she skated in Beijing at the wedding of Olympic pairs champions Xue Shen and Hongbo Zhao.

"I wanted to compete on the Grand Prix circuit but I figured that I've competed all my life, since I was 13, and I've been saying no to the shows," Rochette said.

"This year I wanted to enjoy my skating and go around the world with no stress and just do it for myself.

"It's great to be able to do that. I feel so fortunate to be able to make a living out of it and do what I love without the added pressure."

And wherever Joannie goes she receives the public's love. People want to talk to her. They want to share their stories and hear her's.

"When I first got the news I wanted to keep it to myself," Rochette said, recalling the Sunday morning when her father told her that her mom had died.

"I didn't go outside the (Athlete's) Village or watch TV.

"Of course I knew that people knew but it was when I got home when I realized it was bigger than I'd thought. My family showed me all the magazines and newspapers and people would recognize me on the street when I was shopping.

"That was weird at first. It was very emotional when people came and talked to me because they were touched by what I went through. Every time they told me about their story and it was emotional every time."

Sponsors didn't leave her. They embraced her. In January, Birks created an iheartmom necklace to raise money.

"I was skating in Japan and I saw Japanese fans wearing my necklace and I was very touched by it," she said.

"It was really a warm reception. I couldn't believe how many people followed and had heard about the story. I was really touched by that."

Joannie Rochette still grieves. She does that daily. That's one of the reasons she decided to stay so busy.

"I deal with it every day," she said. "It's a decision I made to stay busy because when I came back home [after the Games] I just wanted to lay in bed all day and not see anyone.

"But my rationality pushed me to stay on schedule and keep doing what I had planned before the Games, and what my mom would have wanted me to do.

"It was not easy. It's still not easy. It's even harder now. During the Olympics I was under tremendous pressure and I had so much support around me. When I got home that's when I realized that life had changed forever.

"The fact that I stayed so busy helps me deal with it but at the same time it makes me grieve more slowly, a little bit every day. It's still not gone for sure. I'm dealing with it."

Rochette said she'll compete in the Japan Open in October. She hasn't ruled out competing at the 2014 Olympics in Sochi.

"I still haven't made a decision on Sochi, it being so far away," she said.

"If I want to come back it would depend on how good of shape I am in. I'm still skating. I still can do all of my jumps and I'm going to compete in October at the Japan Open for sure.

"For Sochi, it's a big commitment. I think I could come back the season before (the Games) if I want to get back on the Grand Prix circuit and get used to the competition again.

"At the same time, if you look at Evgeni Plushenko, he came back to competition the year of the (2010) Olympics and he was able to finish first in the short and finish second overall.

"I think that's pretty much doable but we'll see."

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 21 апр 2011, 19:21 

http://www.sports.ru/others/figure-skat ... 16391.html

Джоанни Рошетт: «Мне бы хотелось еще выступить на Олимпиаде»

sports.ru 21 апреля 18:49
Канадская фигуристка Джоанни Рошетт рассказала об участии в шоу Stars on Ice и призналась, что пока не приняла решения относительно продолжения карьеры.

«Выступления в шоу отличаются от соревнований. В них нет стресса, за исключением тех моментов, когда ты устаешь от ночных переездов, и постоянных прокатов. Мне интересно выступать со звездами и в чем-то улучшать катание. Я все еще могу выполнить все свои прыжки, мне нравится фигурное катание, мне повезло, что у меня такая работа.

Мне бы хотелось еще выступить на Олимпиаде, но не думаю, что для этого необходимо соревноваться все четыре года между Играми. Не считаю, что мне нужно обязательно принимать участие в официальных турнирах в этом или следующем сезоне, если хочу вернуться. Пока что это не сложное решение, но в конце 2012 года принять его будет тяжелее. Так что мне нужно определиться 8-O », – приводит слова Рошетт The Canadian Press.

-----------------------------------------------
Источник на англ.
http://www.google.com/hostednews/canadi ... Id=6613051

Rochette loving life on tour, but keeping competitive door open for 2014

By Lori Ewing, The Canadian Press – 1 day ago
Joannie Rochette has been living her life out of a suitcase, her tiny sleeping quarters on the skaters' touring bus the closest thing to home most nights.
| +
But the Olympic bronze medallist is enjoying making a living from doing what she loves. She's performing with the "Stars on Ice" tour that will bring her to Canada beginning Thursday in Halifax.

That's the only kind of skating she'll commit to, for now.

"It's very different (from competing) because there's no stress, except you get tired from travelling overnight, and doing show after show," Rochette said in a recent phone interview from Rochester, N.Y.

"But it's fun to perform with all the stars and be able to keep improving. I can still do all my jumps, I still love skating, and I'm lucky enough to do it as a job, and I was very happy to have work all year long."

Rochette, who earned her Olympic bronze in Vancouver less than a week after the death of her mom, said she won't return to competition next season. She plans to do another season on the show circuit.

But she's not closing the door on the 2014 Sochi Olympics.

"I would love to come back for the Olympics, but to do another four-year cycle I don't think is necessary," she said. "I don't think I need to compete this year or next year if I want to come back. It's still not a hard decision, but it will be harder at the end of 2012 and 2013 kicks in and I have to make a decision."

Rochette, from Ile-Dupas, Que., said the fact a team event has been added to the 2014 Olympic program is enticing. A Canadian team with Patrick Chan, Rochette and ice dancers Tessa Virtue and Scott Moir would be a virtual lock for a medal in Sochi.

But for now, the 25-year-old is happy to be able to sock away some money from her skating.

"I love competing but right now I'm doing this because it's a job, and I can make money doing it and I love it," she said. "I know I'm lucky because there's not many people that can live off their amateur sport, so I'm trying to take advantage of that and make wise decisions."

Rochette pulled out of the competitive circuit after her courageous performance in Vancouver. Rochette's mom, Therese, died of a heart attack at the age of 55, hours after landing in Vancouver to watch her daughter compete.

Rochette's inspiring performance in Vancouver earned her the Terry Fox Award that honours athletes who embody courage and humility, and she carried Canada's flag into the closing ceremonies. She was named The Canadian Press female athlete of the year for 2010.

Rochette has lost count of the number of shows she's done since last summer, but pegs it around 60 or 70. Several different tours have taken her to Japan, South Korea, China, Switzerland, Germany, Italy, the United States, and soon, across Canada.

She did a skating show with '70s disco queen Donna Summers, and dined with Michelle Obama. She met Penguins winger Alex Kovalev when he came out to watch a show in Pittsburgh, and the two plan to work together on Kovalev's charity for children with heart problems this summer.

But the show life is not all glitz and glamour. Her days are spent practising. She performs at night, then re-boards the team bus for an overnight trek to the next town.

"Our bus is pretty much our home," Rochette said. "It's a nice bus though, we have a little kitchen, a little living room, we all have beds.

"It's like a family, after being with the other skaters for two or three months, you get to know them all so well."

She misses her Montreal home and her boyfriend Guillaume Gfeller, a former skater. Gfeller was able to travel with her to Korea and China.

"That was a nice break, I could bring a little bit of home with me," she said.

Rochette said she'll take a break from the ice in June, when she has several speaking engagements scheduled.

This year's "Sears Stars on Ice" features Canada's Olympic and world ice dance champions Tessa Virtue and Scott Moir. They'll join the tour in the second half after competing at the world championships, which open April 24 in Moscow.

Shawn Sawyer, the 2011 Canadian silver medallist from Edmunston, N.B., gave up his berth on the world championship team to perform with Stars On Ice.

The lineup also includes four-time world champion Kurt Browning, world champion Jeff Buttle, 2010 Olympic gold medallist Evan Lysacek of the U.S., and Olympic pairs champions Jame Sale and David Pelletier.

The tour will visit 12 Canadian cities, ending May 13 in Vancouver.

----------------------
Цитата:
Мне бы хотелось еще выступить на Олимпиаде, но не думаю, что для этого необходимо соревноваться все четыре года между Играми. Не считаю, что мне нужно обязательно принимать участие в официальных турнирах в этом или следующем сезоне, если хочу вернуться. Пока что это не сложное решение, но в конце 2012 года принять его будет тяжелее. Так что мне нужно определиться
Конечно, ей самой выбирать, как соревноваться. Но у меня больше уважения вызывает тот спортсмен, который пришел к Олимпиаде через тернии соревнований, *sb* а не отсиживался в это время дома или катался потихоньку в шоу. *(N)*

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 21 апр 2011, 19:34 

Святослава писал(а):
Конечно, ей самой выбирать, как соревноваться. Но у меня больше уважения вызывает тот спортсмен, который пришел к Олимпиаде через тернии соревнований, *sb* а не отсиживался в это время дома или катался потихоньку в шоу. *(N)*

У меня тоже такая позиция. Но да, понимаю, это очень тяжело наверное столько тренироваться и соревноваться постоянно. Каждому своё *...*

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 27 апр 2011, 11:41 

На англ. интервью.

http://www.windsorstar.com/entertainmen ... story.html
Rochette to skate with Stars on Ice at WFCU

By Ted Shaw, The Windsor Star April 27, 2011 4:14 AM
A year after winning Olympic bronze, Montreal's Joannie Rochette has itchy feet to get back into the game.
| +
The wanderlust was brought on a week ago when fellow Stars On Ice skaters, Tessa Virtue and Scott Moir, left for Russia and the World Figure Skating Championships.

Rochette stayed behind and will be skating tonight when Stars On Ice hits Windsor's WFCU Centre for one performance.

But part of her wishes she were on that plane to Russia.

"This is the first (amateur) season I haven't competed in for 12 or 14 years," said Rochette, 25, from her Montreal home. "It's really hard because I'm a very competitive person, and I do miss it."

That's why she has retained amateur status and not turned fully professional like several of her Stars On Ice colleagues.

She credits her time with Stars since 2006 with marked improvements in her amateur skills.

"I think it has helped me achieve my goals," she said. "Before joining the tour, I was always very good in technical marks but what held me down were my artistic marks."

By sharing ideas with the likes of proven winners Kurt Browning, Virtue and Moir, and Jeffrey Buttle, she has been able to enhance many aspects of her skating.

"It gave me more confidence and taught me so much as a skater," she said.

Canadians, of course, remember the Rocky-style story of Rochette's rise to the podium at the Vancouver Olympics in February 2010.

Two days before she was to compete in the women's singles, Rochette's mother, Jeannie, died of a heart attack hours after she landed in Vancouver to attend her daughter's competitions.

The skater's courage in the face of tragedy became a beacon for Olympic followers around the world.

Not a day goes by she doesn't think of her mother, Rochette said. "She is and will always be a part of everything I do."

Rochette has been skating since she was 22 months old.

"My first skates had double blades," she said.

Entering competitions has afforded her the chance to see the world. But often it's only arenas and hotels.

In Stars On Ice, Rochette actually has time to be a tourist.

"I went to China many times to skate, but I never saw the Great Wall," she said. "The last time I was there with the tour, I got to see it finally."

Rochette is keeping an eye on life after skating. She has completed a two-year Quebec diploma -Collège d'enseignement général et professionnel (CÉGEP) -in health sciences at Montreal's Collège André-Grasset, and may apply to university at some point.

"That's in the future," she said. "Right now I'm having a great time in Stars and I've been all over the world with them."

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 14 май 2011, 21:20 

Интервью на англ.

http://web.icenetwork.com/news/article. ... y=ice_news
Rochette enjoys first year away from competition

Olympic bronze medalist busier than ever.
By Lois Elfman, special to icenetwork.com
(05/12/2011)
- Sears Stars on Ice wraps up its tour across Canada tomorrow night in Vancouver, B.C., but six-time Canadian ladies champion, world and Olympic medalist Joannie Rochette will have little time to rest. She'll head home to Montreal for a day and then take a trip to Honduras with World Vision Canada.
| +
This is Rochette's second trip with World Vision. She previously visited Peru in 2009.

Рисунок

"I've traveled a lot in my life, but never this way," says Rochette, 25. "To see those kinds of programs and what they do with the kids is really eye opening."

World Vision goes into underdeveloped areas and educates residents how to become more independent. They teach children and adults to read. Rather than just giving them food, they teach them how to make the most of the land and conserve it better for agriculture.

"They really want to make a difference in the long-term. When they leave, their impact will still be noticeable," Rochette says.

World Vision is the official charity of Sears Stars on Ice. At intermission each show, Jeffrey Buttle gets on the microphone to tell the audience a bit about it. Rochette says maybe next year she'll join him and share her experiences. Since the 2009 trip to Peru, she's been sponsoring a child.

"The mother is sending me her drawings, pictures and things like this," says Rochette, who says families attending Sears Stars on Ice learn how they can engage their kids in international outreach. "It's such a great experience. You learn so much about the world."

Much of Rochette's year has been spent on the road. For the first time, she did the full U.S. Smucker's Stars on Ice tour.

"Doing the U.S. tour was like a geography class for me," she says. Many of the cities were new to her, but thankfully her castmates were mostly familiar faces. "I met Katia Gordeeva for the first time. That was great. She's such a strong lady. Her skating gets more beautiful as she gets older. It was great to skate with her."

Being part of the U.S. rehearsals, which lasted about 12 days in Lake Placid before the show opened, was interesting.

"It was cool to see the whole creative process, how things change to make the final cut of the show," Rochette says.

Rochette admits touring Canada feels especially good because "I feel at home wherever I am in Canada," she says. "It's great to do those cities. It's my sixth year now full-time with the tour. It's got a different energy with old friends.

"When I would compete, coming to the tour was so great because it was celebrating my whole season," she adds. "It was almost like a vacation for me because I could just skate for the crowd, no judges. Even though I didn't compete this year, I still feel like that."

While the pressure is less, there has been little downtime.

"I wanted to do all the opportunities, to accept everything that was coming my way and keep the door open [to compete in the future]," she says. "I wouldn't have been able to do all that I've done if I was competing.

"Since I [was] a kid I've been competing. I'm a very competitive person. I love it. But I've done so many years of competition I wanted to try something else and be able to just enjoy my skating. Skating for the fun of it and not necessarily to count the revolutions in my spins."

Although she's been touring with Kurt Browning for several years, it's still great fun to work with him.

"I think Kurt is the big kid in the family," Rochette says. "He's been doing this tour for so long, but he still gets excited before every show. He's still so happy to be out there performing for the crowd. It's great to be able to learn from him. He loves to spread his experience to all the skaters."

She admits to missing the competitive atmosphere when she watched the Canadian Championships on television. It even felt a little weird during the Christmas holidays that she didn't have to worry about celebrating too much.

After Rochette returns from Honduras she's got a couple of projects lined up in Montreal. First, she'll be acting in a stage play on June 7 and 8, which a fundraiser for the theater. Then she'll be a guest on a food show where they'll check out some local restaurants. She'll also continue to accept speaking engagements in both French and English. Then it's off to Korea in July to do some skating shows.

"This year has been a lot of travel," says Rochette. "I was busier. When I'm training, I don't accept so many events. I stay at home focused on my own thing. So I wouldn't say downtime, but definitely less pressure."

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 02 июн 2011, 08:35 

http://web.icenetwork.com/news/article. ... y=ice_news
Rochette travels to Honduras with World Vision

Visits with families whose lives have been positively impacted
By Lois Elfman, special to icenetwork.com
(05/27/2011)
- Olympic bronze medalist, world silver medalist and six-time Canadian ladies champion Joannie Rochette encourages people to check out a very special gift catalog. This one doesn't contain jewelry or clothes, but rather life-changing items like fruit trees, goats, chickens and cows.
| +
As a spokesperson for World Vision Canada, Rochette recently traveled to Honduras where she saw firsthand the impact that these gifts can make.

Рисунок

"It was a great trip," says Rochette. "We visited some families that had received gifts from the gift catalog. Those are the stories we were focusing on."

Rochette was joined on the trip by her boyfriend, Guillaume Gfeller, and her agent, David Baden of IMG. Gfeller, a former ice dancer, speaks Spanish and was able to assist with some of the translating.

One visit was to a family that received a fish farm.

"This little boy showed me how to fish with a special net. I wasn't very good at it, but I learned a little bit," says Rochette.

"It was great to see the difference and the impact on their family," she adds. "They were producing something like 12,000 fish a year. Not only feed their family, but sell to their community. Send their kids to school. That was a great story."

The object of the gifts in World Vision's gift catalog are not simply to provide much needed things like food and clothing, but the means by which the recipients can use the gifts to become self-sustaining.

"We visited another family that received chickens from the gift catalog," Rochette says. "Now they're raising chickens for their entire family. It's also a great source of revenue."

On their final stop of the trip they visited a school, where the kids organized a little parade for their visitors as well as a soccer tournament. The soccer balls had been World Vision gifts, and they wanted to show how they'd received so much joy and positive energy.

"You get to know real people that live there, hear their stories and learn more about their country," says Rochette, 25, who spent this year traveling with Smucker's Stars on Ice (U.S.) and Sears Stars on Ice (Canada). "It's great on the World Vision side, but also as an experience it was really enriching."

Rochette did a bit of research on Honduras before the trip. She felt a bit squeamish at the thought of seeing chickens killed and prepared, but when she actually witnessed it she found a sense of appreciation for how people live their lives.

"We kind of forget where these items come from," she says. "We go to the grocery stores and we buy them. You see that those people live it.

"It's a very real way of living. For dinner, a lady has her friends and family over. They need four chickens, so they killed four chickens. They were fresh. They had also vegetables and fruit. They're hungry; they pick a couple of mangos. It was so cool to see that."

Rochette says the landscape of Honduras was "breathtaking."

Baden is a vegan, so he was content to eat rice and beans, which the group's hosts found incredibly odd. When he declined eggs, their host was stunned.

A film crew accompanied the group and captured footage for World Vision. Rochette says videos of the trip will appear on World Vision's Web site as a way to encourage people to buy from the gift catalog. There will be a big push during the holiday season.

"For Christmas people can buy gifts from the catalog -- chickens, seeds, farming equipment, etc.," she notes. "Instead of giving material gifts to friends and family, they can give a card that says a cow or something was given in their name."

This was Rochette's second World Vision trip -- she visited Peru in 2009 -- and she hopes to go again in the future.

Rochette took this week off from skating, but will be back on the ice on Monday to start preparing for shows in Korea in mid-July. She doesn't expect to compete this year, but said she will go to the Japan Open if it's held and she's invited.

"I'll have to train for the long program, which will be quite hard," she says. "We'll see after that."

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 04 май 2012, 11:09 
Министр-Администратор

Джоанни подумывает о Сочи *scr*
"Мне бы хотелось вернуться и получить опыт "счастливых Олимпийских Игр", но с другой стороны, это накладывает много обязательств. Придётся отказаться от шоу и поездок, а я люблю шоу"
"Если меня в этот раз не пригласят на Джапан Оупен, я всё равно буду летом интенсивно тренироваться, на случай, если решу вернуться в спорт, к Олимпиаде. Туристом я ехать не хочу. Я хочу быть в форме. ... Думаю, я пойму, какое решение мне принять, по тому как я себя буду чувствовать на льду. Я люблю кататься и считаю, что нахожусь в достаточно хорошей форме для камбэка, но в то же время я могла бы заняться и чем-нибудь другим"
Слипчук хочет встретиться с ней во время тура Stars on Ice (по 12 городам, больше трёх недель) и обговорить все эти моменты. (Собссна, а что он может иметь против при той ситуации в девочках, что сейчас в Канаде? *...* )

http://www.winnipegfreepress.com/sports ... 67575.html

Rochette pondering return to Olys
Tempted by Sochi, Canadian hero could put off retirement

СообщениеДобавлено: 23 июл 2012, 21:55 

Joannie Rochette pondering return to Olympics
http://hotbladeshotpassion.blogspot.com ... M.facebook

Джоанни думает кататься в Сочи

Профиль Отправить email  

СообщениеДобавлено: 07 май 2013, 21:54 
Министр-Администратор

Пятачок писал(а):
Джоанни подумывает о Сочи *scr*

Evusha писал(а):
Джоанни думает кататься в Сочи

и всё ещё думает *think* Своё решение объявит после тура "Stars on Ice". Говорит, что в прекрасной форме, все тройные при ней.

http://www.winnipegfreepress.com/arts-a ... 52081.html

Цитата:
Rochette won hearts and a bronze medal in 2010 as she grieved her mother's sudden death in Vancouver on the eve of the competition. Rochette has not competed since, but has said she would like to have "an Olympic experience that is more light on the heart."
She also relishes the idea of competing in the new team event in which Canada is a front-runner for gold.
Rochette is in great shape, has honed her performance ability while touring and still has command of all the triple jumps. What she has wrestled with is recommitting to the rigorous, all-consuming training regimen of an Olympic athlete.
Rochette said she will announce her intentions after the Stars on Ice tour.

СообщениеДобавлено: 19 июл 2013, 09:13 

новая статья

сливки:
Цитата:
As questions continue about whether she will return to competition, Rochette said it's not in her plans as of now. Her former coach, Manon Perron, no longer coaches, so it would be quite hard to assemble a new team.

"I loved competing and I loved the challenge: training, having a routine every day," she said. "Now that I do shows, I do my own routine. No one is waiting to kick my butt at the rink.

"I've been doing shows and I'm happy like that," she added. "There's really no change in my life."

СообщениеДобавлено: 19 июл 2013, 11:00 
Министр-Администратор

el_aka_iosch писал(а):
сливки:

я так понимаю, что на роль спасительницы отечества назначена Кэйтлин, и Джоанни может расслабиться *T*

Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 47 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4  След.

Часовой пояс: UTC + 3 часа